Úprimne, dnešná doba je až extrémne rýchla. Esemesky, surfovanie na internete, sociálne siete – skrátka trávime až príliš veľa času v online svete. K tomu ešte rýchly rodinný život a kariéra…

Ako toto všetko skĺbiť? Je vôbec dobré robiť toľko veľa vecí naraz? Nezbláznim sa z toho? Odpoveďou je MULTITASKING – venovanie sa viacerým úlohám súčasne.

Uveďme nejaké príklady: Pracujete na svojom tvorivom projekte a zároveň vykonávate aj svoje ďalšie povinnosti. Pri robení večere pre rodinu si môžete prezerať dokumenty alebo videá svojej konkurencie na YouTube, ktoré vám pomôžu pri vytváraní vášho tvorivého projektu. Alebo skúste napríklad brainstorming so svojou biznis partnerkou pri cvičení vo fitnescentre.

Štúdie ukazujú, že úspešní ľudia zvyknú využívať multitasking a pracovať na niekoľkých tvorivých projektoch súčasne. Jedna štúdia dospela k záveru, že projekty sa môžu vzájomne obohacovať, keď nápady jedného pomáhajú tým ostatným (Gruber a Davis, 1988).

Keď pocítite nudu alebo máte toľko nápadov, že ich chcete zrealizovať všetky, tak, prosím, pracujte na dvoch alebo troch projektoch súčasne. To je ale, samozrejme, v rozpore s múdrou radou, že sa máte špecializovať a zameriavať vždy len na jednu vec. Pretože práve to radia všetky múdre knihy a časopisy, čo som čítala. Mne a ostatným milión ľuďom sa oveľa viac páči voľnosť a sloboda – robte toľko, koľko ste schopní urobiť. Každý sme iný, preto existujú rôzne možnosti. Ak vás tvorivý multitasking zaujal, čítajte ďalej. Mne totiž toto zistenie vlialo do žíl novú krv.

Poznám veľa ľudí, ktorí pracujú na štyroch či piatich rôznych projektoch naraz, darí sa im a sú šťastní. Jedna moja veľmi dobrá priateľka píše knihu, zároveň maľuje nádherné obrazy, robí vernisáže a do toho riadi úspešný eshop v Amerike. Je pre mňa obrovskou inšpiráciou. V skutočnosti je tvorivý multitasking spôsob, ako usmerňovať tvorivú energiu do ustáleného toku.

Multitasking podľa Doreen Virtue z knihy Odvaha byť tvorivý

Tvorivý proces práce na niekoľkých umeleckých projektoch súčasne vás úžasne otvára. Po energetickej stránke ste tvorivým ekvivalentom gymnastu alebo učiteľa jogy, nakoľko ste sa stali ohybní, pružní a otvorení novým myšlienkam. Čím viac času trávite so svojou tvorivosťou, tým viac nápadov ako veľká rieka vami plynie.

Keď plynú tvorivé nápady, máte dve možnosti: snažiť sa mať ich pod kontrolou, alebo s nimi plávať. Ja si vyberám to druhé.

Okrem toho, ak patríte k ľuďom, ktorí sa nedokážu dlho sústrediť, multitasking je pre vás najlepším riešením. Keď pracujete na tvorivom projekte A a dospejete do bodu, keď sa nudíte alebo nemáte inšpiráciu, môžete okamžite prejsť k tvorivému projektu B a tak ďalej.

S trochou praxe sa vám multitasking stane ľahší a prirodzenejší. Naučíte sa tvoriť v päťminútových intervaloch. Nebude vás vyvádzať z miery vyrušovanie vašimi deťmi či návštevami. Prispôsobíte sa tvoreniu v krátkych vzopätiach a v krátkych časových úsekoch. Vlastne sa hospodárením s časom učíte stať vysoko tvoriví! (citované z knihy názov Odvaha byť tvorivý, Doreen Virtue, ISBN 978-80-8182-065-6)

Lady-BOSS-Diar_veronika-podpis_rosegold