Rozhovor_Petra Marko Navarro_blog lady boss 6

Petra Marko Navarro

Podnikateľka, producentka. Jej event entertainment production house, NeonHeads, má pobočky v 12 krajinách, z ktorých dodáva show do celého sveta. Vďaka in-house kostýmovým ateliérom, ateliérom hi-tech komponentov a artwork dielňam je NeonHeads unikátnym “Cirque du Soleil” eventového sveta. Laser Shows, Hologramy, Interactive mapping shows, kostýmy z kreditných kariet, kovu, cukríkov, kvetov… NeonHeads, ktorý Petra založila v prvom ročníku univerzity, v 19rokoch, rastie už 16tym rokom. Momentálne je najaktívnejším trhom Čína, Hong Kong a Macau. Petra získala niekoľko národných aj medzinárodných podnikateľských ocenení a po skončení univerzity na Slovensku si na chvíľočku vyskúšala aj štúdium na Americkom Harvarde.

 

Petra-Marko-Navarro_blog-lady-boss

Spomínate si, čím ste chceli byť ako malé dieťa? Čo ste študovali?

Vždy ma fascinovala matematika. Pohrávala som sa s myšlienkou byť vedkyňou, pracovať s číslami, vzorcami. Bavila ma aplikovaná matematika v ekonómii. Študovala som matematicko-fyzikálne gymnázium a neskôr Ekonomickú univerzitu v Bratislave.

Ako vyzerá vaša ranná rutina, čo spravíte ako prvé, keď sa ráno prebudíte?

Hneď, ako rozlepím oči, siahnem po svojom ázijskom mobile a odpisujem na nahromadené sms, maily a wechat (čo je ázijský whatsapp, bez ktorého sa v Ázii nepohnete). Majú totiž o cca sedem hodín viac, takže keď náš európsky deň začína, ich Ázijský je už takmer na konci. Keď som v Ázii, chodím, naopak, spávať až nad ránom, aby som chytila pracovnú vlnu Európy. Vstávam okolo desiatej ráno a rovno vyrážam na mítingy v agentúrach, prípadne na set up show priamo do lokácií. Našťastie netrpím na jetlegy, takže si spánok poposúvam tak ako treba. Tým, že som každý mesiac polovicu času v Ázii, je toto „spím kdekoľvek a kedykoľvek“ božie požehnanie!

Máte nejaké motto, ktoré vás inšpiruje, aby ste boli sama sebou a robili to, čo máte rada? Prezradíte nám ho?

Zvyknem sa zamýšľať nad formulkou úspechu. Občas ma rôzne inštitúcie pozvú prednášať môj podnikateľský príbeh a toto – formulka úspechu/motto – je typická otázka. Vždy, keď prežívame strasti, únavu, komplikácie, sa v duchu pousmejem a vravím si „toto by mali všetci budúci podnikatelia počuť, tieto pikošky zo života podnikania“. Mám pár takých svojich úvah na tému podnikania:

 

Lady BOSS Blog_Rozhovor Petra Marko Navarro6

Kam chodíte čerpať inšpiráciu? Kto alebo čo vám pomáha?

Inšpirujem sa neustále pozorovaním okolia, ľudí, médií. Vďaka cestovaniu je to veľmi pestré, zvyky odlišné, kultúra fascinujúco rozmanitá. V dnešnej dobe veľmi pomáhajú aj sociálne mediá. Ak je nejaký artista/kostým/show dobrá, rýchlo sa k nej dostanete vďaka zdieľaniu na sociálnych sieťach. NeonHeads artwork a kostýmové dielne pracujú intenzívne aj s Pinterestom.

Akú najlepšiu radu ste dostali, keď ste začínali s podnikaním?

Život je nespravodlivý, počítaj s tým. Toto je kultová veta mojej maminy. Vždy, keď si zúfam, „prečo práve toto a práve mne?“, spomeniem si na ňu, vyhodím celú rovnicu prečo sa to nemalo stať z hlavy, vychladím emócie – veď život je predsa nespravodlivý, tak sa v tom nepipli – a sústredím sa len na riešenie.

Prosím, prezradíte nám viac o vašom projekte Dreamjobsupport.com?

Dreamjobsupport je môj „miláčik“. Ešte je úplne v plienkach, ale mám s ním všakovaké plány. Keď budem veľká a bohatá (úsmev) a keď bude mať NeonHeads dobrého pokračovateľa/majiteľa (počítam s dcérou, ale tak ktovie), budem sa venovať už len DJS. V DJS sa sústredím na podporu mikroprojektov, ktoré klasických investorov nezaujímajú. Pokiaľ nepotrebujete státisícové či miliónové investície, investori vás ani len nevypočujú. Rozumiem im, musia plniť nejaký plán, uši majú len dve, čas uteká. Pri každom projekte strávia more času due diligence-om, takže malé firmy ich nemôžu zdržovať, to chápem. A práve preto je tu DJS. DJS pomáha práve mikro, one-man-show podnikom, akým bol na začiatku aj ten môj, a hľa, čo sa z neho vykľulo (úsmev). Ale nie, o to nejde. Princíp je jednoduchý. Nesnažím sa nájsť Zuckerbergov. Chcem pomôcť čo najviac ľuďom prežiť život s prácou, ktorú milujú a ktorá je ich hobby. Pomáhame angel pôžičkami (systém vrátiš, keď budeš mať – verím tvojmu úspechu – nič nepodpisujeme) a mentoringom.

Čo máte na svojej práci najradšej?

Že som si sama sebe pánom. Nemusím sa nikomu spovedať, rozhodujem sa slobodne. Každé zlé rozhodnutie si síce „poctivo vyžeriem“, ale aj tak je to úžasné. Nemenila by som za nič na svete za klasické „od – do“ zamestnanie.

 

Čo pre vás znamená úspech?

Zobúdzať sa s radosťou, s dobrým pocitom zvedavosti, čo práve v tento deň posuniem, rozviniem, vytvorím, vylepším.

Ako by ste tromi slovami opísali svoj kľúč k úspechu?

Keď nevládzeš, pridaj.

Hovorí sa, že v každom neúspechu je aj zrnko úspechu. Súhlasíte? Máte nejakú osobnú skúsenosť?

Bože, ja mám za sebou celú Saharu vytvorenú z tých zrniečok úspechu, nachádzajúcich sa v neúspechoch. Jasné. Každý neúspech vás niečo naučí = zlepšíte sa = úspech rastu vašej osobnosti. Inak milujem používať tieto matematické znamienka. Robím to dosť často aj v ponukách pre klientov, dúfam, že ma za to (ne)neznášajú (smiech).

Čo by ste poradili vášmu menej skúsenému ja spred 10 rokov?

Bude to mnohonásobne ťažšie ako v tvojich najhorších snoch, ale aj tak to bude super. Užívaj si každú výzvu.

Podľa vášho názoru, aké sú TOP 3 veci, ktoré by ste poradili začínajúcej žene-podnikateľke?

Vydrž, nezúfaj, užívaj. Už sa asi dosť opakujem (úsmev).

Lady BOSS Blog_Rozhovor Petra Marko Navarro3

 

Akú najväčšiu lekciu vám dalo podnikanie?

Ak si majiteľom firmy, zmier sa s tým, že tvoj deň sa nebude deliť na prácu a voľný čas. Myšlienky nezastavíš. Vylepšenia všetkých stránok firmy ti budú prúdiť v hlave nonstop. Či je piatok a či sviatok. Naučíš sa s tým pracovať a neotravovať okolie.

Je nejaká žena (ženy), z prítomnosti alebo minulosti, ktorú obdivujete?

Samozrejme! Moja mamina, kamarátka/podnikateľka Táňa Ondrejková (Pelikan.sk), kamarátka/umelkyňa Nina Weislechner (@ninaweisslechner), moja večne optimistická deputy directorka Dianka Bobčíková, moja ex pravá ruka Veňa Kasbi, takzvaná superžena…

Ak by ste dostali 100 miliónov eur, robili by ste svoj biznis inak? Ak áno, ako?

Wow, to je sen. Nie inak, ale rýchlejšie. Dnes sa cítim veľmi komfortne, čo sa skúseností týka. Realizovať rast firiem stále len s vlastným kapitálom mi príde už extrémne pomalé, ale teda stále, už 16 rokov, som v tej fáze. Som spokojná s odvetvím, ktoré som si zvolila. Má to obrovský potenciál a málo ľudí/subjektov ho využíva. Vyžaduje si to totiž takú divnú kombináciu kreativity a biznisu, v čom som sa ja našla. Takže by som len akcelerovala to, čo robíme. S mojimi 30 000 SKK sme za 16 rokov vybudovali 12 pobočiek po svete. Tých 100 miliónov by bol veru riadny big bang!

Keby ste nejakým zázrakom dostali 3 hodiny denne navyše, čo by ste s nimi robili?

Jeeej, to by bolo krásne! O hoďku viac by som spala, o hoďku viac by som cvičila, o hoďku viac by som robila. Ale nesťažujem si. 24 hodín dňa je dosť. Len treba byť efektívny.

 

Lady BOSS Blog_Rozhovor Petra Marko Navarro

Zažili ste niečo, čo úplne zmenilo váš život?

Smrť mojej maminky a presun svojho súkromného života do Lisabonu. To sú dva kľúčové momenty môjho života.

Čo vás dokáže rozosmiať? A, naopak, čo váš dokáže rozplakať?

Rozosmiať ma dokáže veľa vecí, som taký smejo, večne vyškerená. Ale špecialista na moje chichoty je manžel. Rozplakať hlavne únava a smutné filmy.

Petra Marko Navarro_blog lady boss_5

Je nejaká krajina, ktorú ste navštívili, ktorú považujte za tú najlepšiu, najobľúbenejšiu, najkrajšiu?

Milujem Portugalsko. Lisabon aj iné jeho mestá. Len ten vietor je trochu otravný, ale tak nemôže mať človek všetko, všakže. Najlepšie sa cítim v Európe. Mám veľmi rada aj Slovensko.

Čo si myslíte, čoho svet potrebuje viac a čoho menej?

Viac lásky, menej lenivosti. Mám vážne obavy o mladých ľudí. Nechcem rozhodne hádzať všetkých do jedného vreca, ale level pracovitosti je úplne odstrelený od reálnej potreby vypracovať sa niekam.

Aká je vaša najobľúbenejšia kniha, pieseň a film?

Tak teraz asi „zabijem“, ale ja proste milujem Twillight love story. Som absolútne nefantasy tip, ale tieto knihy a film (okrem hrozne spracovanej jednotky) ma dostali. Zbožňujem aj klasiky ako Pretty Woman a všetky tanečné filmy na čele s Hriešnym tancom. No proste úplne komerčák som v tomto a nekonečný romantik. Plus všetky filmy s, pre mňa top herečkou, Meryl Streep a takisto animáky – Monsters a. s. so slovenským dabingom boli skvelí, všetci Shrekovia sú super vtipní a Frozen s jeho hudobným spracovaním famózne. To si vyspevujem vo vani veľmi často.

Ďakujeme

Lady BOSS Blog_Rozhovor Petra Marko Navarro2

 

Foto: archív Petra Marko Navarro